Çözüm Odaklı Terapi Teknikleri

Çözüm Odaklı Terapi Teknikleri

Çözüm Odaklı Terapi Teknikleri

Problemden Bağımsız Konuşma

İnsanların hayatları sorunlarının toplamından daha fazlasını içerir. Problemden bağımsız konuşma sırasında danışman, danışanın kaynak ve güçlü yanlarını ortaya çıkarması ya da farkına varmasını sağlamak üzere çaba sarf eder. Becerisizliklerin altını çizmek yerine danışanın becerilerinin gelişmiş olduğu alanlar kurulur. İlaveten, gelecekte bir çözüm bulmak üzere danışanın geçmiş ve mevcut becerilerinden de faydalanılabilir ve bu danışanın kendisini ve başkalarını değişimi kolaylaştırıcı bir şekilde algılamasını sağlar.

 • Bir gününüzü nasıl geçiriyorsunuz?
 • İşinizde ve hayatınızda nelerden zevk alıyorsunuz?
 • Neyi iyi yaparsınız?
 • İlgi alanlarınız nelerdir?

Görüşme Öncesi Değişim

 

Danışmanın değişimi her zaman meydana gelen bir durum olarak görmesi halinde, değişimin ilk yardım talebi ile danışanla yapılan ilk görüşme arasında geçen sürede meydana gelmesi olasıdır. Söz konusu değişim danışmanın herhangi bir müdahalesi olmadan ortaya çıkarsa, danışan ortaya çıkan değişim ve ilerlemenin tek sağlayıcısı olur. Buna ek olarak, görüşme öncesi değişimler incelenerek bir daha asla denenmemesi gereken başarısız teşebbüsler de tanımlanabilir.

 

 • Yardım talep ettiğiniz zamanla mevcut durumunuz arasında farkına vardığınız değişiklikler nelerdir?
 • Sorununuzun şiddetini azaltmak ya da sorununuzu yok etmek üzere bu zamana kadar ne gibi teşebbüsleriniz oldu?
 • Söz konusu teşebbüslerden herhangi biri az da olsa işe yaradı mı?

 

İstisnalar (3)

 

Danışanın hayatında sorunun olmadığı ya da çok fazla etkin olmadığı zamanlar olabilir. Bu durum danışanın sorunun sabit olmadığı ve sürekli olarak var olmayacağına ilişkin umudunun olmasını sağlar. İstisnalar geçmişte ya da mevcut durumda kullanılan çözümlerinden de tanımlanmasını sağlar. Yani, danışanın mevcut ya da geçmişteki davranışlarının problemle başa çıkmada ya da problemin etkisini azaltmak açısından doğru bulunabilir ve tekrarlanabilir. Danışmanlar istisna zamanlarının detaylarını danışanlara daha önce yaptıkları veya yapmaya devam ettikleri işe yarar yolları göstermek üzere kullanılır.

 • Bu durum ne zaman sizin açınızdan daha küçük bir sorundu?
 • Normalde yapmanıza karşın en son ne zaman (problemi giriniz) yapmadınız?
 • Bu hafta işte veya evdeki en iyi gününüz ne zamandı?

Not: Kişiler yardım taleplerinin ilk dönemlerinde (ya da bekleme sıralarındaki yerlerini onaylarken bile) sorunu daha az ya da hiç hissettikleri zamanları tanımlayabilirler. Danışman görüşme sırasında bu durumu fark ederek kullanabilir.

Başa Çıkmak

 

Bazı sorunlar uzun bir süre devam ederek hayatın bir parçası haline gelebilir. Bunlara örnek olarak; mahkemenin sonuçlanması, finansal zorluklar, ayrılık ya da ölüm gösterilebilir. Neticede, istisna durumlar söz konusu olmayabilir. Böyle durumlarda danışanlar sıklıkla kendilerini sorunla başa çıkamaz ve kaynak ve güçlü yanlarını göremezler. Bu gizli davranışları danışman sorular yoluyla açığa çıkarabilir:

 • Sorunla başa çıkmak için neler yapıyorsun?
 • Son günlerde neler sorunla az da olsa başa çıkmada sana yardımcı oldu?
 • Verilebilecek en iyi şeyler nelerdir?
Övgüler

 

“İyi bir övgüyle iki ay idare edebilirim.” Mark Twain

Görüşme sırasında danışmanlar, danışanı övmek üzere danışanın söyledikleri ve yaptıkları temelinde fırsatlar arar. Bunu yapmanın üç yolu vardır:

 

 1. Doğrudan: “Görüyorum ki ısrarcı birisiniz, sorununuzu çözmek üzere bir sürü farklı yol denemişsiniz.” (Karakter ve davranış arasında bağlantı kurmak)
 2. Dolaylı: “Arkadaşlarınız hangi konularda iyi olduğunuzu söyler?”
 3. Kendine övgü: “Sorunu çözmek üzere harekete geçmek için doğru zaman olduğunu nasıl anladınız?”

En son türü uygulamak yol keskin bir kulağa sahip olmayı ve çok pratik yapmaya gerekli kılar. Ancak, danışanın kendi gözlem ve yorumlarını yapmasına imkan sağladığından genellikle en etkin yoldur.

İpucu: Danışanın kendini güçlü hissetmesi açısından danışmanın sorabileceği en faydalı soru “Bunu nasıl yaptınız?” sorusudur.

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın


%d blogcu bunu beğendi: