Çözüm Odaklı Terapi Nedir ?

Çözüm Odaklı Terapi Nedir ?

  1. Çözüm Odaklı Terapi nedir?

Çözüm – “Sorunlar” değil Çözümler

Danışman danışana gelecekte problemle karşılaşması durumunda ne yapması gerektiğini tanımlamak noktasında yardımcı olur. Başka bir deyişle, problemler çözüleceğine çözümler inşa edilir. Bu süreçte neyin istenmediğinden ziyade neyin istendiği ve problem ortaya çıktığında kimin ne yapacağının tanımlanması önemlidir. Danışman, danışanın geçmişte çözümün olduğu döneme ya da mevcut durumda çözümün üretildiği günümüze ilişkin farkındalığını arttırmaya çalışır.

Odaklanmak – Zorlanmış değil odaklanmış

Danışman ve danışan sorunun gelecekte hiç ya da çok az olacağı ya da geçmişte ve günümüzde sorunun henüz olmadığı zamanlara odaklanır. Not: Danışanın sorun hakkında konuşmaya istekli olduğu dönemler olduğu kadar, danışmanın danışanın sorunu çözmeye yönelik yetenek ve güçlü yönlerini tanımlaması gereken durumlarda söz konusu olabilir.

Kısa – Gerekenden bir tane bile fazla görüşmenin yapılmaması

Görüşmelerin süresi ve sayısı danışman ve danışan tarafından işbirliği halinde belirlenir. Hem danışman hem de danışanın, danışanın artık danışmana ihtiyacının kalmadığı durumda sonrasında nelerin olacağına ilişkin kafalarında soru işaretleri olmamalıdır. Bu sıklıkla ilk görüşme sonrasında olmaktadır. Böylece, başlangıç ve bitiş görüşmeleri çakışır ve görüşmeler ihtiyaç duyulan sayıda gerçekleşir.

Terapi – İki kişi konuşuyor, aralarından biri diğerine yardım etmeye çalışıyor.Görüşmenin hedefi hem danışan hem de danışman açısından danışana faydası dokunacak bir iletişim kurmaktır.

Bu yazıya oy vermek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın


%d blogcu bunu beğendi: